Izaslanik UN-a za Jemen upozorio je da nedavni razvoj događaja u Crvenom moru, Izraelu i unutar zemlje pokazuje stvarnu opasnost od razorne eskalacije u cijeloj regiji, ali je također ukazao i na tračak nade.
Hans Grundberg rekao je da su ga zaraćene strane u Jemenu, međunarodno priznata vlada i Houthi pobunjenici, obavijestile u ponedjeljak navečer “da su se dogovorile o putu za deeskalaciju ciklusa mjera i protumjera kojima se nastojalo stegnuti kontrolu nad bankarskim i transportnim sektorom .”
No upozorio je Vijeće sigurnosti UN-a da je sedam mjeseci eskalacije akcija dosegnulo “novu i opasnu razinu prošle sedmice” u kojoj su Huti napali dronom na Tel Aviv i izraelski osvetnički napadi na ključnu jemensku luku Hodeidu i njezina naftna i elektroenergetska postrojenja.
Rekao je da se napadi Hutija na brodove u Crvenom moru i okolnim plovnim putevima nastavljaju i da pobunjenici eskaliraju obračun “na građanski prostor i međunarodne organizacije”. Zračni napadi Sjedinjenih Američkih Država i Ujedinjenog Kraljevstva na mete Huta također se nastavljaju, rekao je.
Grundberg je također upozorio da se eskalirajuća ekonomska pitanja “pretvaraju u javne prijetnje povratkom u pravi rat”.
Jemen je zahvaćen građanskim ratom od 2014., kada su Huti koje podržava Iran zauzeli veći dio sjevernog Jemena i prisilili međunarodno priznatu vladu da pobjegne iz glavnog grada Sane. Koalicija predvođena Saudijskom Arabijom sljedeće je godine intervenirala u podršci vladinim snagama, a s vremenom se sukob pretvorio u posrednički rat između Saudijske Arabije i Irana.
Iako su se borbe znatno smanjile od šestomjesečnog primirja 2022., Grundberg je rekao vijeću da su ovog mjeseca zabilježeni sukobi duž brojnih bojišnica “i da smo svjedoci povećanja vojnih priprema i pojačanja”.
Suparništvo između Huta i južne vlade potaknulo je ekonomske podjele, a suparnici su uspostavili zasebne i nezavicne centralne banke i različite verzije valute zemlje, rijala.
Izvor: Klix.ba